İtalya Cumhuriyeti

İtalya Cumhuriyeti

Başkenti Roma
Kuruluş Tarihi 2 Haziran 1946
Yönetim Biçimi Üniter Parlamenter Anayasal Cumhuriyet
Devlet Başkanı Sergio Mattarella
Başbakan Giuseppe Conte
Dil İtalyanca
Para Birimi ve Kodu Euro (EUR)
Nüfus  59.216.525 (2019 verilerine göre)
Bulunduğu Kıta Avrupa
Yüzölçümü 301,338 km2
Zaman Dilimi OAZD (UTC+1)
Plaka Kodu IT
Telefon Kodu +39
Milli Marşı Il Canto degli Italiani (İtalyanların Şarkısı)
Trafik Akış Yönü Sağ
Domain Uzantısı (ccTLD) .it

Avrupa kıtasının güneyinde yer alır.
Yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Rönesans hareketi ilk olarak İtalya’nın Toskana bölgesinde doğmuş ve tüm Avrupa’ya buradan yayılmıştır. İtalya’nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur.

İtalya Siyasi Yapı

Çok partili ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir.  Yürütme; bakanlar kurulunun elindedir, kurula cumhurbaşkanı başkanlık eder. Yasama organı, ulusal meclis ve bakanlar kurulu tarafından ortaklaşa yürütülür. Yargı, yasama ve yürütmeden bağımsızdır. İtalya 2 Haziran 1946’dan bu yana demokratik cumhuriyet olarak yönetilmektedir. Bunun öncesinde ülkede bulunan kraliyet sistemi halkoylaması sonucu kaldırılmıştır. İtalyan Anayasası ise 1 Ocak 1948 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İtalya’da cumhurbaşkanı, yedi yılda bir ulusal meclis ve az sayıda bölgesel temsilci tarafından seçilir.  Cumhurbaşkanı, yasama, yürütme ve yargı erklerinin işlerliğini sağlamakla görevlidir. Yöneticileri atamak, yargıya başkanlık etmek ve ülke ordusunun başkomutanı olmak gibi görevleri de yürütmektedir. Seçim ile işbaşına gelmiş partiler içinden çıkacak başbakanı da cumhurbaşkanı atar ve başbakana kabineyi kurma görevi verir. Kabinenin onaylanması ulusal mecliste yürütülen güven oylamasına bağlıdır.

Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 38.147$

İTALYA’NIN ÜYE OLDUĞU ULUSLARARASI kuruluşlar

ADB, AfDB, BIS, CD, CDB, CE, CEI, CERN, EAPC, EBRD, ECB, EIB, EMU, ESA, EU, FAO, FATF, G-20, G-7, G-8, G-10, IADB, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICRM, IDA, IEA, IFAD, IFC, IFRCS, IHO, ILO, IMF, IMO, IMSO, Interpol, IOC, IOM, IPU, ISO, ITSO, ITU, ITUC, , MIGA, MINURSO, MINUSMA, NATO, NEA, NSG, OECD, OPCW, OSCE, Paris Club, PCA, UN, UNAMID, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UNIFIL, Union Latina, UNMISS, UNMOGIP, UNRWA, UNTSO, UNWTO, UPU, WCO, WHO, WIPO, WMO, WTO, ZC

İtalya, Avrupa Birliği‘nin ilk aşaması olan Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun, NATO‘nun kurucu üyelerindendir. 1955 yılında ise Birleşmiş Milletler‘e üye olmuştur.

İtalya’NIN KOMŞULARI

  • Fransa
  • isviçre
  • Avusturya
  • Slovenya

İtalya Haritası

İtalya Haritası

Yazar

Diplomat

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.