İsviçre

İsviçre Bayrağı
"<yoastmark

İsviçre Konfederasyonu

Başkenti Bern
Kuruluş Tarihi 12 Eylül 1848
Yönetim Biçimi Doğrudan demokrasinin unsurları ile Federal cumhuriyet
Devlet Başkanı Doris Leuthard
Başbakan Johann Schneider-Ammann
Dil Almanca, Fransızc, İtalyanc, Romanşça
Para Birimi ve Kodu İsviçre Frangı (CHF)
Nüfus 8.508.898
Bulunduğu Kıta Avrupa
Yüzölçümü 41,285 km2
Zaman Dilimi OAZD (UTC+1) / OAYZD (UTC+2)
Plaka Kodu CH
Telefon Kodu +41
Milli Marşı Swiss Psalm
Trafik Akış Yönü sağ
Domain Uzantısı (ccTLD) .ch

Resmi adı İsviçre Konfederasyonu olan ülke, Avrupa’da yer alır. Denize kıyısı olmayan ülke, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bulunur.
Başkent ve federal otoriterlerin merkezi olan Bern ile birlikte 26 kantondan oluşur.

Ülke dil ve kültür açısından dört ana bölgeye ayrılabilir: Almanca, Fransızca, İtalyanca konuşulan bölgeler ile Romanşça konuşulan vadiler. Bu nedenle, çoğunluğunun Almanca konuşmasına rağmen ortak etnik ya da ortak dile bağlı bir ulusdan söz edilemez.

İSviçre Siyasi Yapı

Ülke çok partili demokratik sistemle yönetilmektedir. Konfederal bir yapısı vardır. Devleti oluşturan 26 kantonun her birinin ayrı anayasası, kanunları, hükümeti ve parlamentosu bulunmaktadır. Kantonlar ise komünlerden oluşmakta ve komün-kanton ve federal devlet olmak üzere 3 seviyeli idareler İsviçre Konfederasyonunu teşkil etmektedir. Dış politika, güvenlik, gümrük politikası, para politikası ve ulusal alanın tümüne tatbik edilecek olan mevzuat Konfederal düzeyde ele alınmaktadır.

İSviçre EKONOMİSİ

Kişi Başına GSYİH : 50.532 $

Avrupa’nın refah düzeyi en yüksek ülkelerindendir. Ekonominin en büyük sektörü % 73’lük oranı ile hizmet sektörüdür. Bankacılık, sigortacılık, turizm ve ticaret ekonomideki diğer önemli alanlardır. Toplam ihracatın üçte biri de banka, sigorta, turizm ve uluslararası organizasyonlar gibi alanlara aittir. Ekonominin yüzde 23’ünü ise sanayi sektörleri oluşturur.

Bankacılık

İsviçre gelişmiş bankacılık sistemi ile tanınmaktadır. Ülkede toplam 385 banka faaliyet göstermektedir. Tüm bankalar uluslararası bankacılık sistemine göre çalışır, dünyanın her yerinden çok sayıda müşteriye hizmet ederler.
İsviçre, bankalarındaki 2 trilyon dolarlık mevduat ile en büyük offshore merkezi durumundadır.

İsviçre ve Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar

Ülkenin tarafsızlık politikası sebebiyle birçok kuruluşun merkezi burada yer almaktadır. 1863 yılında İsviçre’de kurulan Kızıl Haç’ın merkezi buradadır.  2006 yılından bu yana Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne ev sahipliği yapar. New York’tan sonra Birleşmiş Milletler‘in ikinci büyük merkezi olan Milletler Sarayı Cenevre’de bulunur.

İsviçre; Birleşmiş Milletler’ 2002 yılında dahil olmuştur.

İsviçre Avrupa Birliği üyesi değildir. AB’ye katılım için yapılan halk oylamasından red kararı çıkmıştır. İsviçre; Avrupa Birliği(AB) üyesi olmamasına rağmen Schengen alanına dahildir.

CE, CERN, EAPC, EBRD, EFTA, ESA, FAO, FATF, G-10, IADB, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICCt, ICRM, IDA, IEA, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, IMSO, Interpol, IOC, IOM, IPU, ISO, ITSO, ITU, ITUC, LAIA (gözlemci), MIGA, MONUSCO, NEA, NSG, OAS (observer), OECD, OIF, OPCW, OSCE, Paris Club, PCA, PFP, Schengen Konvansiyonu, UN, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UNITAR, UNMIS, UNRWA, UNTSO, UNWTO, UPU, WCO, WHO, WIPO, WMO, WTO, ZC

İsviçre komşuları

Kuzeyde; Almanya
Batıda;Fransa
Güneyde; İtalya
Doğuda; Avusturya ile Lihtenştayn

İSviçre Haritası

"<yoastmark

 

Yazar

Diplomat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir