G7 (Yediler Grubu) Nedir ?

G7 2018 Zirvesi

G8 güncel ismi ile G7; Dünyanın önde gelen sanayileşmiş ülke liderlerinin(Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık, ABD) başlıca politik ve ekonomik sorunları tartışmak için zirveler düzenlediği gayri resmi bir forumdur.

G7 Ülkeleri

Yediler Grubu (G7), Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın gelişmiş ekonomilerinin yedisinden oluşan gayri resmi bir gruptur.
Avrupa Birliği (AB) ilk olarak 1977’de G7’ye davet edilmiştir ve Avrupa Komisyonu Başkanı 1981’den bu yana tüm G7 oturumlarına katılmıştır.
Hem Avrupa Komisyonu başkanı hem de AB Zirvesi başkanı, G7 zirvelerinde Avrupa Birliği‘ni (AB) temsil etmektedir. AB zirvelere düzenli olarak katılmakla birlikte ev sahipliği yapmamaktadır.

Üyelik için resmi bir kriter yoktur, ancak grupta yer alan ülkelerin ekonomilerinin hepsi gelişmiştir. G7 üye devletlerinin toplam GSYİH’si, küresel ekonominin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturmaktadır.

Kanada Bayrağı  Kanada Başbakan: Justin Trudeau
 Fransa Devlet Başkanı: Emmanuel Macron
 ABD Devlet Başkanı: Donald J. Trump
 Birleşik Krallık Başbakan: Theresa May
 Almanya Başbakan: Angela Merkel
 Japonya Başbakan: Shinzo Abe
 İtalya Başbakan: Giuseppe Conte
 Avrupa Birliği Avrupa Komisyonu Başkanı: Jean Claude Juncker
AB Zirvesi Başkanı: Donald Tusk

G7 Ülkeleri Tarihi

G7 kavramı ilk olarak; 1975 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Giscard d’Estaing’in Japonya, ABD, Almanya, İngiltere ve İtalya liderlerini güncel ekonomik sorunlarından olan petrol krizini tartışmak üzere Rambouillet’ye davet etmesiyle ortaya çıkmıştır.

1976’da Kanada Başbakanı G7’ye Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından davet edilmiş ve ilk olarak G6 olarak anılan grup G7 olarak anılmaya başlanmıştır.

1998 yılında Rusya’nın gruba katılımı ile G8 oluşmuştur. Rusya 1998-2014 yılları arasında forumda yer alırken Kırım’ı ilhak etmesiyle üyeliği askıya alınmıştır.

Rusya’nın üyeliğinin askıya alınması ile G8 olarak anılan grup yeniden G7 olarak anılmaya başlanmış ve zirvelerini G7 ismi ile gerçekleştirmiştir.

G7 NASIL ÇALIŞIR ?

G7 başkanlığı ülkeler arasında her yıl dönüşümlü olarak üstlenilmektedir. Başkanlığı üstlenen ülke zirveleri ülkesinde düzenlemekten sorumludur. Başkan hazırlık toplantıları düzenler ve yıl için gündemi belirler.

G8 ve G7 arasındaki fark nedir ?

1976 yılından Rusya’nın gruba dahil olduğu 1998 yılında kadar G7 olarak anılan grup Rusya’nın katılımının ardından G8 olarak anılmaya başlanmıştır.

2014 yılına gelindiğinde Kırım’ın ilhakının ardından Rusya’nın G8 üyeliği askıya alınmış ve grup yeniden G7 olarak anılmaya devaö etmiştir.

G7 2018 Kanada Zirvesi

G7 2018 Zirve Başkanlığı’nı Kanada üstlenmektedir.

G7 2019 Zirvesi‘ne başkanlık yapacak ülke Fransa’dır.

G7 2018 Zirvesi Kanada

G7 2018 Zirvesi Kanada
G7 2018 Zirvesi Kanada

Yazar

Diplomat

1 yorum

  1. Geri bildirim: David Malpass

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir