G20 Nedir? G20 Hakkında Bilgi

g20

G20 (Grup 20),  uluslararası sistemde yer alan başlıca gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ekonomiler arasındaki işbirliğini arttırmak ve uluslararası mali sistemi daha istikrarlı bir yapıya dönüştürmek amacıyla kurulmuş bir platformdur.

Grup 20’de yer alan ülkeler dünya ticaretinden %80 pay alırken, dünya ekonomisinin %90’ını temsil etmektedir.

Daha önce merkez bankaları ve maliye bakanları düzeyinde toplanırken, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından liderler düzeyinde toplanmaya başlamıştır.

Diğer örgütlerin aksine devamlı bir personel kadrosu ve genel sekreterliği bulunmamaktadır. Dönem başkanlığı görevi hangi ülkede ise sekreterya görevini de o ülke üstlenmektedir.
Troika, bir önceki yılın Başkanı, mevcut Başkan ve bir sonraki yılın Başkanından oluşur ve zirvelerdeki gündeminin devamlılığını sağlar.

NASIL KURULDU ?

1999 yılındaki Köln Zirvesi’nde, sistem açısından önemli ülkelerle yeni bir danışma grubunun oluşturulmasına karar verilmiş ve G-8 Maliye Bakanlarının 25 Eylül 1999’daki Washington Toplantısı’nda, küresel sistem için önemli ülkelerden olusan 20’ler Grubu (G-20) resmen ilan edilmiştir.

1999 yılının Aralık ayında Berlin’de yapılan G-20 toplantısı, katılan ülkelerin merkez bankası başkanları ve maliye bakanları düzeyinde gerçekleştirilmiştir.

Küresel ekonomideki istikrarı sağlamak amacıyla kurulmuştur ancak 2008 krizinin ardından daha işlevsel ve etkin bir hal almaya başlamıştır.

2008 yılında Amerika’da başlayıp bütün dünyayı etkileyen krizin ardından düzenlenen toplantılar, yaşanan krize karşı koordineli hareket etmek, küresel finans siteminin yeniden yapılandırılması konuları üzerine olmuştur. Bu kriz ile 2008 yılında yapılacak toplantının liderler düzeyinde olması kararı alınmıştır.

2008 yılının 14-15 Kasım tarihlerinde yapılan toplantılara üye ülke liderlerinin yanında, Bm Genel Sekreteri, Dünya Bankası Başkanı ve Finansal İstikrar Komisyonu Başkanı da katılmıştır.

G-20 Zirvelerine liderlerin de dahil olması ile alınan kararların, uzlaşılan politikaların hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.

KARAR ALMA SÜRECİ

Zirveler üye ülkelerin yanı sıra uluslararası örgütlerin ve iş dünyası temsilcilerinin de yer aldığı toplantılardır.

Zirveler önemli hazırlık süreçlerinin ardından gerçekleşmektedir. Liderlerin özel temsilcileri olan ve “sherpa” olarak adlandırılan görevliler ülkelerin ekonomi bakanları ile de zaman zaman bir araya gelerek hazırlık sürecini yürütürler.

Karar alma sürecinde yazılı bir kural söz konusu değildir, konjonktürel değişiklikler göz önünde bulundurularak karar alma sürecine yön verilir.

Zirvelerin bitiminin ardından alınan kararların yer aldığı bir metin yayımlanır.

2017 G20 Zirvesi Hangi Ülkede ve Ne Zaman YapılDI ?

2017 G20 Hamburg Zirvesi, 19 ülke ve Avrupa Birliği’nin katılımı ile gerçekleşen 12. olağan zirvedir.
2017 Zirvesi’ ne Almanya başkanlık yapmış, 7-8 Temmuz 2017 tarihinde Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenmiştir.

G20 2018 NEREDE ?

2018 G20 Zirvesi, Arjantin’in Buenos Aires şehrinde yapılacaktır, bu G20’nin 13. olağan toplantısıdır.

2018 G20, Güney Amerika’da yapılacak olan ilk toplantıdır.

G20 2019 NEREDE ?

2019 G20 Zirvesi Japonya’nın Tokyo şehrinde yapılacaktır.

 

ÜYE ÜLKELER ve Başkentleri

Avrupa Birliği Brüksel
ABD Washington
Almanya Berlin
Arjantin Buenos Aires
Avustralya Kanberra
Birleşik Krallık Londra/ Cardiff/ Edinburg/ Belfast
Brezilya Brasillia
Çin Pekin
Endonezya Cakarta
Fransa Paris
Güney Afrika Pretoria/ Bloemfontein/ Cape Town
Güney Kore Seul
Hindistan Yeni Delhi
İtalya Roma
Japonya Tokyo
Kanada Ottowa
Meksika Meksiko City
Rusya Moskova
Suudi Arabistan Riyad
Türkiye Ankara

Yazar

Diplomat

1 yorum

  1. Geri bildirim: Uluslararası Örgütler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.