Euro Bölgesi (Eurozone) Nedir? Euro Bölgesi Ülkeleri

Euro Bölgesi (Eurozone)

Euro Bölgesi (asıl adıyla Eurozone), ortak para birimi olarak euroyu kabul etmiş 19 Avrupa Birliği ülkesinin (Kasım 2018 itibarı ile) oluşturduğu ekonomik birliktir.

Tüm Avrupa Birliği üye devletleri, Ekonomik ve Parasal Birliğin (EMU) bir parçasıdır. Ancak bazı üye devletler, ulusal para birimleri yerine “Parasal Birlik”le Euro’ya geçmeyi kabul etmiştir. Bu ülkeler ” Euro Bölgesi” ni oluşturur.

Euro Bölgesi(EUROZONE) ÜLKELERİ

Euro Bölgesindeki Ülkeler Euro Bölgesinde Olmayan Ülkeler Euro Bölgesine Katılmayan Ülkeler*
Avusturya Bulgaristan Danimarka
Belçika Hırvatistan Birleşik Krallık
Kıbrıs Çek Cumhuriyeti
Estonya Macaristan
Finlandiya Polonya
Fransa Romanya
Almanya İsveç
Yunanistan
İrlanda
İtalya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya

*Maastricht Anlaşması ile İngiltere ve Danimarka’ya istisna tanınarak bu ülkelerin parasal birliğin dışında kalmaları kabul edilmiştir.

EURO BÖLGESİNİN YÖNETİMİ

  • Para politikası, Frankfurt, Almanya ve Euro bölgesi üye devletlerinin ulusal merkez bankalarından oluşan Avrupa Merkez Bankası’nı içeren bağımsız bir yapının kontrolündedir. Avrupa Konseyi, Yönetim Konseyi aracılığıyla, tüm euro bölgesi için para politikasını tanımlamaktadır.
  • Euro bölgesinde, ekonomi politikası büyük ölçüde üye devletlerin sorumluluğundadır, ancak ulusal hükümetler istikrar, büyüme ve istihdamın ortak hedeflerine ulaşmak için kendi ilgili ekonomi politikalarını bunlara göre belirlemelidir.

Parasal Birlik Ve Euro’nun Tarihi

AB gümrük birliğinin ve ortak pazarın gerçekleşmesi ile yeni hedeflere yönelmiştir. Ekonomi piyasalarında istikrar ancak parasal birlikle sağlanacaktı.
1993 yılında yürürlüğe giren Maastricht Anlaşması ile ekonomik ve parasal birlik için yeni hedefler ortaya konmuştur. Maastricht Anlaşması ile parasal birliğe yani euroya geçiş için “Maastricht Kriterleri” ortaya çıktı. Euro’ya geçmek isteyen ülkelerden bu 5 kriteri yerine getirmesi istenmiştir.

1998 yılında 11 ülke bu kriterleri yerine getirmiş ve euroya katılan ilk ülkeler olmuştur.

1 Ocak 1999 yılında euro resmen oluşturulmuştur. Geçiş döneminin ardından 1 Ocak 2002 tarihinde piyasaya çıkan euro, katılan ülkelerin ulusal para birimi yerine geçmiştir.

Ekonomik ve Parasal Birliğe (EMU) 1 Ocak 1999 Tarihi İtibariyle İlk Aşamada Katılan Ülkeler

Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İspanya, Portekiz, İrlanda, Avusturya ve Finlandiya olmak üzere 11 Avrupa Birliği (AB) üyesi EMU’ya ilk aşamada katılan ülkelerdir.

AB ÜYESİ OLMADIĞI HALDE EURO KULLANAN ÜLKELER

Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan, AB ile yaptıkları özel parasal anlaşmalarla euro’yu ulusal para birimi olarak kabul etmişlerdir. Ancak, AB Üye Devletleri olmadıkları için euro bölgesinin bir parçası değildir.

Yazar

Diplomat

3 yorum

  1. Geri bildirim: Euro Bölgesi’nde sanayi 2019’a Güçlü Başladı
  2. Geri bildirim: EURO BÖLGESİ’NDE SANAYİ 2019’A GÜÇLÜ BAŞLADI
  3. Geri bildirim: EURO BÖLGESİ’NDE SANAYİ 2019’A GÜÇLÜ BAŞLADI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.