David Malpass

Dünya Bankası Başkanı David Malpass

David Malpass, Dünya Bankası 13. Başkanı.

Doğum Tarihi: 8 Mart 1956
Doğum Yeri: Petoskey , Michigan , ABD

8 Mart 1956 doğumlu David Malpass, Amerikalı ekonomi analistidir. Malpass 4 Şubat 2019’da Dünya Bankası Başkanı seçilmiştir.
5 yıllık görev süresi, resmi olarak 9 Nisan 2019 tarihinde başlamıştır.

Malpass daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde Uluslararası İlişkiler Hazine Sekreteri olarak görev yapmıştır. Malpass ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ni birçok uluslararası organizasyonda temsil etmiştir. Bunlardan bazıları; G7 ve G20 zirveleri, Dünya Bankası ve IMF(Uluslararası Para Fonu), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı toplantıları.

Eğitim

Malpass,  Colorado College’de fizik lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Denver Üniversitesi’nde MBA derecesi almıştır. Georgetown Üniversitesi Dış Servis Okulu’nda uluslararası ekonomi okumuştur.

Kariyer

1977’den 1983’e kadar, Portland, Oregon’da Esco Corporation ve Arthur Andersen ‘ın sistem danışmanlığı grubunda çalışmıştır.

ABD Hazinesi’nde görev almadan önce uluslararası bir ekonomist ve New York’ta yerleşik bir makroekonomik araştırma şirketinin kurucusuydu. 1993’ten 2008’e kadar Bear Stearns’te baş ekonomist olarak görev almıştır.

Mart 2017’de, Beyaz Saray, Malpass’ın Başkan Trump’ın Uluslararası İşler Hazine Sekreteri adayı olacağını açıkladı. Malpass bu göreve 3 Ağustos 2017 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından kabul edildi.
Malpass ayrıca, Latin Amerika Ekonomik İşleri Devlet Sekreteri Yardımcısı, ABD Senatosu Bütçe Komitesinde Vergi ve Ticaret Kıdemli Analisti ve ABD Kongresi Ortak Ekonomik Komitesinde Personel Direktörü olarak görev almıştır

Kişisel Hayat

Malpass ve bir gazeteci olan eşi Adele Malpass Washington’da yaşamaktadır. Dört çocukları vardır.

Yazar

Diplomat

2 yorum

  1. Geri bildirim: Jim Yong Kim Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir