BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR); mülteciler, zorla yerinden edilmiş topluluklar ve vatansız insanlar için daha iyi bir gelecek inşa etmek için kurulmuş uluslararası bir örgüttür.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri:  Filippo Grandi (2016-2020)

Kuruluş Tarihi: 14 Aralık 1950

Genel Merkez: Cenevre, İsviçre

Resmi Web Sitesi: unhcr.org

TARİHÇE

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), İkinci Dünya Savaşı’nın ardından evlerini terk eden veya kaybeden milyonlarca Avrupalıya yardım etmek için kurulmuştur.

İlk aşamada 3 yıllık bir süre için kurulan ve  bu süre zarfında çalışmalarını tamamlaması planlanan  UNHCR bugün de çalışmalarına devam etmektedir.

UNHCR, 1954 yılında Nobel Barış Ödülünü almıştır.

1956 yılında Macar Devrimi sırasında Avusturya’ya kaçan 200.000 kişiyi mülteci olarak tanıyan UNHCR onların yerleştirilmesine öncülük etmiştir.

UNCHR, 1960’lar boyunca ve sonrasında Afrika’da, Asya’da, Latin Amerika’da yaşanan mülteci krizlerinde çalışmalarını yürütmüştür.

1981 yılında yapmış olduğu çalışmalardan dolayı ikinci kez Nobel Barış Ödülü’nü almıştır.

Kurulduğu günden bugüne faaliyetlerini devamlı olarak genişleten UNHCR toplamda 128 ülkede faaliyet göstermiş ve 50 milyondan fazla mültecinin hayata yeniden tutunmasını sağlamıştır.

AMAÇ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), tüm dünyadaki evlerinden kaçmak zorunda kalan kişilere yardım etmeyi ve onları korumayı amaçlar. Bu kişiler arasında mülteciler, ülkelerine geri dönenler, vatansız kişiler, kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş olanlar ve sığınmacılar vardır.

UNHCR, evlerine gönüllü dönüş, yerel entegrasyon ya da üçüncü bir ülkeye yerleştirme seçenekleriyle, her bireyin sığınma talebinde bulunma hakkını kullanabilmesini ve başka bir ülkede mülteci olarak güvenli bir şekilde barınabilmesini sağlamak için çalışır.

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERİ

Filippo Grandi, 11. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseridir.

Grandi, 1 Ocak 2016’da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 31 Aralık 2020’ye kadar olmak üzere beş yıllık bir süre boyunca görev yapmak için seçilmiştir.

UNHCR TÜRKİYE

Türk hükümeti, Türkiye’deki mültecileri ve sığınmacıları korumaya ve onlara yardım etmeye yönelik çalışmalar yapar. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türk makamlarına doğrudan operasyonel ve teknik destek sağlamaktadır. UNHCR, mülteci örgütü olarak aynı zamanda Türkiye’nin mülteci müdahalelerini destekler ve yardım alanında boşluklar oluşmasını engellemek amacıyla BM örgütlerinin ve ortaklarının çabalarını koordine eder.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye İletişim Bilgileri:

Adres: Tiflis Cad. 552. Sok. No:3 Sancak Mah. 06550 Ankara

Telefon: 444 48 68

E-mail: unhcr-asam.line@sgdd-asam.org

UNCHR Türkiye Resmi Web Sitesi: http://www.unhcr.org/tr/

Yazar

Diplomat

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.