Avrupa Parlamentosu Seçimleri – 2019

Avrupa Parlamentosu Seçimleri-2019

Avrupa Parlamentosu Seçimleri, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde beş yılda bir yapılır. 2019 yılında 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan seçimlerde AB genelinde vatandaşlar beş yıl görev yapacak olan 705 milletvekilini seçerler.

Avrupa Parlamentosu 2019 Seçim Tarihi: 23-26 Mayıs

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Sayısı: 705

Avrupa Parlamentosu Seçim Web Sitesi: www.european-elections.eu

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, 5 yılda bir yapılır. Konsey’in AP’ye danışarak belirlediği haftada perşembe günü sabahtan pazar akşamına kadar her ülkenin kendi tespit edeceği bir günde oy kullanma işlemi gerçekleştirilir.
Tüm ülkelerde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayım işlemine başlanır.

Ülkelerin milletvekili Sayısı Nedir ? Hangi ülkeden kaç MEP(Avrupa Parlamentosu Üyesi) varDIR?

AP’de ülkeler nüfusları oranında sandalye sayısına sahiptirler. MEP sayısı Malta, Lüksemburg ve Kıbrıs’ta altıdan Almanya’da 96’ya kadar değişmektedir.

Avrupa Parlamentosu Seçim Sistemi 

Ülkeler oy verme sisteminin birçok önemli yönüne karar vermekte özgürdür. Bazı ülkeler bölgelerini seçim bölgelerine ayırırken, bazıları tek bir seçim bölgesi kullanır. Seçimler; İngiltere, İtalya, Belçika gibi bazı ülkelerde bölgesel; Fransa, Danimarka gibi bazı ülkelerde ulusal ya da Almanya gibi karma sistemde gerçekleştirilebilir.

Avrupa Parlamentosu’ndaki Siyasi Gruplar

Mevcut Parlamento’da sekiz siyasi grup vardır. Parlamento kuralları gereği, her grubun en az 25 üyeye sahip olması ve AB Üye Devletleri’nin en az dörtte birini temsil etmesi gerekir.

AP-siyasi-partiler

Avrupa Parlamentosu Seçimleri Katılım Oranları

AP’de 1979 yılında ilk yapılan seçimlerden beri seçimlere katılım oranı düşüş eğiliminde devam etmiştir.  Bu yüzden Belçika, Yunanistan ve Bulgaristan’da seçimlerde oy kullanmak zorunludur.

Seçim Sonrası Olacaklar

Sonuçların belli olmasından sonra Parlamento’nun yeni üyeleri siyasi gruplar oluşturmaya başlarlar.
İlk genel kurul toplantısında yeni bir Avrupa Parlamentosu başkanı seçilir.
Yeni Parlamento daha sonra Avrupa Komisyonu’nun yeni Başkanını seçer ve daha sonra Komisyon’un tamamını inceleyip onaylar.

Yazar

Diplomat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.