Avrupa Kıtası Hakkında Bilgi

Avrupa Kıtası Hakkında Bilgi

Avrupa Kıtası, kapladığı 10.180.000 km²’lik alan ile yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ikinci kıtasıdır.

Avrupa Kıtası Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa Kıtası Yüzölçümü: 10.180.000
Avrupa Kıtası Nüfusu: 743.1 milyon
Avrupa Kıtası Ülke Sayısı: 64
Avrupa Kıtası İklimi: Karasal/Akdeniz

Coğrafi Özellikleri

Afrika’nın kuzeyinde, Asya’nın batısında ve Atlas Okyanusu’nun doğusunda bulunmaktadır.
Kuzeyde Arktik Okyanusu , batıda Atlantik Okyanusu ve güneyde (batıdan doğuya) Akdeniz , Karadeniz , Kuma-Manych Depresyonu ve Hazar Denizi ile sınır komşusudur . Kıtanın doğu sınırı (kuzeyden güneye) boyunca Ural Dağları uzanır ve güneybatısı boyunca Emba (Zhem) Nehri, kuzeyi Hazar sahilinde sona erer.

Avrupa ve Asya Kıtasını bağlayan boğaz; “İstanbul Boğazı”dır.

Avrupa ve Afrika Kıtası’nı birbirinden ayıran boğaz; “Cebelitarık Boğazı”dır.

Nehirler
Dinyeper Ebro Oder Rhone Thames Vardar
Dinyester Elbe Po Sen Tuna Vistül
Don Nehri Loire Ren Tejo Ural Volga

GÖLLER

Ladoga Leman Neuchatel Locamo Lugano Gar-da
Onega Cenevre Zürich Maggiore Como

Avrupa Kıtası’nın Sınırları

Avrupa’nın sınırları, kıtada fiziksel sınırlar olmaksızın, Batı Asya’nın bazı bölümleri ile birleştiği doğuda özellikle belirsiz ve dolayısıyla çok tartışılmıştır. Artık çoğu coğrafyacı tarafından benimsenen doğu sınırları, Kafkasya bölgesini dışlar ve kuzey Hazar kıyılarının oluşturduğu Avrupa sınırının Kazakistan Emba Nehri ve Mughalzhar (Mugodzhar) Tepeleri tarafından Ural’lara bağlandığı Kazakistan’ın küçük bir bölümünü kapsar.

Geniş kabul gören coğrafyacılar tarafından önerilen alternatif sınırlar arasında; Avrupa ve Asya arasındaki bölme çizgisi olarak Kafkasya bölgesinin kuzey kısmı, Avrupa ve Transkafkasya , güney kısmı Asya’da Ciscaucasia vardır.
Yaygın olarak kabul edilen bir başka sınır, Kafkasya bölgesinin batı kısmını Avrupa’ya ve doğu kısmına, yani Azerbaycan’ın büyük kısmına ve Ermenistan , Gürcistan ve Rusya’nın Hazar Denizi kıyılarının küçük kısımlarını Asya’ya yerleştirmektedir.
Pek çok kişi tarafından kabul edilen bir başka sınırda  ise Aras Nehri ve Türkiye kıta sınırı sayılır ve böylece Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan da Avrupa’ya dahil edilir.

Avrupa Kıtası Hangi Paralel ve Meridyenler Arasındadır ?

35° – 70° Kuzey paraleli, 10°- 60° Doğu meridyenleri arasında yer alır.

İklim ve bitki örtüsü

Avrupa’da dört ana iklim kuşağı bulunmaktadır.

Kuzeyden güneye bunlar;

  • Tundra kuşağı
  • Orman kuşağı
  • Step Kuşağı
  • Akdeniz Bitki Kuşağı

Likenler ve yosunlardan oluşan Tundra bitki örtüsü, İzlanda’da nispeten dar bir bölgeyi ve Rusya ve İskandinavya’nın en kuzey kısımlarını işgal eder , ancak bu bölge Norveç dağlarında güneye devam eder . Benzer bir bitki örtüsü, Alpler ve kuzey Urallarda 5.000 ila 6.000 feet (1.500 ila 1.800 metre) yüksekliklerde gerçekleşir.

Güneye doğru, neredeyse ağaçsız tundra, boreal ormana karışır veyaTayga . Daha kuzeydeki bölge, kozalaklı standlar ve liken halısının üzerinde yükselen söğütler ve huş çalılıkları ile “açıktır” . Kuzey Rusya’da en yaygın olanıdır, ancak İsveç genelinde batıya doğru daralmaktadır . Bu bölgenin güneyinde ve ani bir geçiş olmadan, “kapalı” boreal orman, Rusya ve İskandinavya’nın büyük bir bölümünü -özellikle üst Volga Nehri’nin kuzeyinde- kaplar. Huş ağacı ile birlikte ince yapraklı ve soğuğa dayanıklı kozalaklı ağaçlar baskındır.

Güney Avrupa’da, Akdeniz bitki örtüsü , geniş yapraklı yaprak dökmeyen ağaçlar ve çalılar ile çalılık alanları içeren ayırt edici bir karaktere sahiptir. Deniz etrafında bitki örtüsü makidir ; aromatik bitkiler ve zeytin ve incir gibi küçük ağaçlar içerir. Yaz kuraklığı nedeniyle, özellikle toprağın kireçtaşı ile kaplı olduğu veya çok az toprağın olduğu bölgelerde dağılmıştır.

doğal kaynaklar ve EKONOMİ

Doğal kaynaklar yönünden zengin olmayan kıta bilimsel ve teknolojik gelişmelerin çoğuna ev sahipliği yapmıştır.
1957 yılında kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu  ve 1993 yılında kurulan Avrupa Birliği ile kıta ülkeleri arasında ekonomik işbirliğini büyük ölçüde artırmıştır.

Avrupa Kıtası’ndaki Ülkeler

Tamamı Avrupa’da olan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 43 ülke vardır. Birleşmiş Milletler tarafından tanınmayan ülke sayısı ise 6’dır.
Tüm toprakları Avrupa Kıtası’nda olmayan 7 ülke vardır. Bu ülkeler; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Ermenistan, Kıbrıs ve Rusya‘dır.
Avrupa Kıtası’ndaki bağımlı toprak sayısı ise 8’dir. Bu ülkeler; Ağrotur ve Dikelya ,Cebelitarık ,Faroe Adaları, Guernsey, Jan Mayen, Jersey, Man Adası, Svalbard’dır

Avrupa Kıtası Haritası

Avrupa Kıtası Haritası

Yazar

Diplomat

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.