Antonio Guterres Kimdir ? Antonio Guterres Biyografisi

Antonio Guterres

Antonio Guterres, 1995-2002 Portekiz başbakanı, 2005-2015 BM Mülteciler Yüksek Komiseri ve Birleşmiş Milletler‘in 1 Ocak 2017’den itbaren 9. Genel Sekreteri’dir.

Doğum: 30 Nisan 1949- Lizbon (Portekiz)

Bildiği Diller: Portekizce,Fransızca,İngilizce,İspanyolca

Eğitim Hayatı

Lise eğitimini prestijli bir okul olan Camoes okulunda almıştır. Lisans eğitimini Instituto Superior Tecnico’da almıştır ve 1971 yılında mühendis olarak mezun olmuştur.

Siyasi hayatına başlamadan önce yardımcı doçent olarak akademik kariyerine bir süre devam etmiştir.

Kişisel Yaşamı

1972 yılında çocuk psikoloğu olan Luisa Amelia Guimaraes e Melo ile evlenmiştir. Bu evlilikten çiftin iki çocukları olmuştur. 1998 yılında kanser hastası olan eşi hayatını kaybetmiştir.

2001 yılında ikinci eşi Catarina Marques de Almeida Vaz Pint ile evlenmiştir.

Siyasi Hayatı

Antonio Guterres siyasi hayatına Portekiz’de 1974 yılında Sosyalist Parti ile başlamıştır. Bu tarihten sonra akademik kariyerini noktalayan Guterres politikaya atılmıştır.

1970’lerin sonlarında Portekiz’in Avrupa Birliği’ne girme şartlarını müzakere eden ekipte görev almıştır.

1991 yılında, Portekiz Mülteci Konseyi’ni kurmuştur.

1992 yılında Sosyalist Parti’nin aldığı seçim yenilgisi Antonio Guterres’i partinin genel başkanı yapmış, aynı zamanda da ana muhalefet lideri olmuştur.

1995′ te Sosyalist Parti’nin seçimleri kazanmasının ardından “Başkan Soares Antonio” Guterres’i Başbakan olarak atamıştır.

Başbakan seçildikten sonra;

  • Bütçe harcamaları
  • Portekiz’in Euro kriterlerini gelecek on yıl içinde sağlaması
  • Özellikle kadınların işgücü piyasasına katılımının arttırılması
  • Vergilerin alınmasının iyileştirilip, vergi kaçakçılıklarının önlenmesi gibi konularda çalışmıştır.

Antonio Guterres, toplumun her kesimiyle tartışmaya açık bir diyalog kurarak görevinin ilk yıllarında selefinden oldukça farklı bir tarzla çalışmış ve bu durum onu popüler bir başbakan yapmıştır.

1999 yılında yapılan seçimlerde Guterres’in partisi Sosyalist Parti ve muhalefet aynı sayıda milletvekili çıkarabilmiştir.
Guterres yeniden başbakan olarak atanmıştır. Ancak Guterres’in ikinci dönemi ilki kadar başarılı geçmeyecektir. Parti içi çatışmalar, ekonomik büyümedeki yavaşlama gibi sebepler Guterres’in popülaritesine zarar vermiştir.

2001 Aralık’ta yapılan yerel seçimler, Sosyalist Parti için büyük bir yenilgiyle sonuçlandı. Bu yenilginin ardından Antonio Guterres istifa etmiştir.

Birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği (bmmyk-unhcr)

Mayıs 2005 yılında BM Genel Kurulu tarafından Mülteciler Yüksek Komiserliği görevine getirilmiştir.

Bu görevi süresince organizasyona yön vererek, görevi sonunda 126 ülkede 10.000’den fazla çalışan ile 60 milyondan fazla mülteciye, yurdundan olmuş insanlara ve vatansızlara koruma ve yardım sağlanmıştır.

Yüksek Komiserlik görevinin son yıllarında Suriye İç Savaşı’ndan kaçan mültecilere uluslararası yardımlar sağlamak için çalışmıştır. Konuşmalarında Avrupa ülkelerinin Akdeniz’deki mülteci krizine daha insani bir yaklaşım getirmeleri gerektiğine vurgu yapmıştır.

2012 yılında Antonio GuterresAngelina Jolie‘yi BMMYK’ni ve kendisini diplomatik düzeyde temsil etmek üzere “özel elçisi” olarak atamıştır. Birlikte Türkiye ve Ürdün’deki mülteci kamplarını ziyaret etmişlerdir.

31 Aralık 2015 tarihinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini bırakmıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği

29 Şubat 2016’da Bm Genel Sekreterlik seçimi için Portekiz’in adayı olarak adaylığını sunmuştur.

BM Güvenlik Konseyi, 6 Ekim 2016’da Guterres’,in adaylığını kabul ederek onun adaylığını resmi olarak açıklamıştır. Bir hafta sonrasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Genel Sekreter olarak seçilmiştir.

Antonio Guterres, 31 Aralık 2016’da görev süresi dolan Ban-Ki moon’dan Genel Sekreterlik görevini devralmış ve 1 Ocak 2017’den itibaren BM Genel Sekreterlik koltuğuna geçmiştir.

Guterres, BM Genel Sekreterlik görevini uzamadığı takdirde 5 yıl olarak sürdürecektir.

Önceki dönem Genel Sekreterlik görevini üstlenen Ban Ki-moon, 193 üyeli Genel Kurul’da oybirliği ile alınan kararı takiben yaptığı konuşmada Guterres’in “daha önceki görevi kapsamında savaş ve çatışma bölgelerinde ve mülteci kamplarınında bulunduğunu, insanların çektiği acılara doğrudan şahit olduğunu dile getirmiş, her zaman kendisinin tavsiyelerinden yararladığını, Guterres’in seçilmesinin BM için çok iyi bir tercih olduğunu belirtmiştir”.

Antonio Guterres Genel Sekreterlik Yemin Töreni

Yazar

Diplomat

4 yorum

  1. Geri bildirim: Kofi Annan Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.